Gönderen Konu: Sosyal medyada yer alan "Reina saldırısı" teorisi  (Okunma sayısı 271 defa)

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 121
 • Saygınlık: 253
  • Askeri Forum
Sosyal medyada yer alan "Reina saldırısı" teorisi
« : Ocak 05, 2017, 02:14:15 ÖS »
Reina saldırısında yaralanan Amerikalının görüntüleri

Serkan İnci (https://twitter.com/srkninci)'nin Twitter'dan paylaştığı videoda, geçtiğimiz günlerde Ortaköy'deki terör saldırısında yaralanan Amerikalının ambulansa tedavi için alındığı görülüyor.

Kısaca tweet'lerine bakacak olursak:
 • Reina saldırı memuru Jake Raak askeri okul mezunu çıktı.
 • Bu ambulansa taşınmayı görmemiştim. Videoda alay eden abi gibi; - Keleş ile vuruldum ama sahte kanı unutmuşum dostum. Vurulmuş gibi çek!
 • Hassssktrrrr Elemanı bir de elimizle alkışlayarak ülkesine geri gönderdik... Sorgulanmadan?
 • Ambulanstaki abiler de baya fit duruyor, onları da şimdiden ülke dışına tatile göndermişlerdir sanırım. Kurtlar Vadisi'nden beter senaryo.
 • Saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen şahsın alandan kaçarken telefonunu düşürmesi ve içinde videosu olması? Ne güzel senaryolar harbiden
 • Saldırıda ölenlerin vatandaşı olduğu ülkeler Seçmece yapmaya çalışsan bu kadar random olmaz. Seçmece aksine aşırı profesyonel olman gerekli
 • Kurtulan Suudi; içeride 3 saldırgan vardı demiş. Ülkede gündemi adam linç ederek doldururken, Türk kamuoyu yine uyutuluyor sanıyorum...
 • Tabii uyarayım; bunların hepsi birer sesli düşünce... Kimseyi zan altında bırakamayız. Daha farklı şeyler gördükçe bu flooda devam edeceğim
 • Saldırının diğer ses getirmiş olaylarından biri "Muhammed'in Allahına sığındım" cümlesi de sanki Hollywood senaryosuna ait script gibi...
 • Jacob Raak'a kameralar yaklaştığında; - O çılgın insanlar geldi ve her şeye ateş etti diyor (people) Sonra 2. soru soruluyor kendisine;
 • Sonra kaç kişiydiler diye bir soru geliyor. Cevap; - Bilmiyorum, görmedim. 1 kişiydi... Soru: Niye o halde "Çılgın insanlar" diyorsun :)))
 • Yukarıda verdiğim diyalogun gerçekleştiği, videonun orijinal (montajsız) olanı bu. Meraklıları için bunu da paylaşmış olalım...https://twitter.com/srkninci/status/816750213750779905

Tüm bu tweet'ler bir yana dursun ekşi sözlük bünyesinde de birçok komplo söylemleri başladı bile, işte bunlardan bir tanesi (Bkz: https://eksisozluk.com/entry/65324247):
bazılarını aydınlatmak adına özetle, saldırının şu şekilde gerçekleştiğine dair teoriler var: reina'da çok önemli arap iş adamlarının (bazılarına göre arap kraliyet ailesinin çocuklarının) yılbaşı kutlaması yapacağı biliniyor. bu kişiler hedef seçiliyor. ışid bağlantılı biri seçilip, plana dahil ediliyor.

tam adı "william jacob raak" olan bu amerikalı eleman muhtemelen arap ismini çağrıştıran "yakup raak" ismiyle reina'da yılbaşı için yer ayırtıyor. yanında bir ya da iki arkadaşı da var... ki yılbaşında reina gibi mekana rezervasyon yapmadan giremezsin. isim ve sakal kombinasyonuyla mekandaki arap milyarderlerin arasına karışıyorlar.

operasyon başladığında, kırgız saldırgan ön kapıdan ateş ederek içeri giriyor. saldırı sonrası reina'daki insanlar panik halinde kaçışırken, bu eleman ve arkadaşları hedef olarak seçtikleri kişileri o kargaşada kafalarına sıkarak öldürüyor.

kırgız etrafa sıkarken, kaçabilen insanlar denize atlıyor, yere yatıyor, masaların arkasına saklanıyor. bunlar da o kargaşada hedeflerini temizliyor.

hedefler öldürüldükten sonra iki arkadaşı oradan ayrılırken, bu muhtemelen bir sebepten dolayı kaçacak zaman ya da fırsat bulamıyor ve kendisini yaralıların arasına atıyor... belki onu alan ambulans bile operasyonun parçası oluyor ve mekandan yaralıymış gibi ayrılıyor. ambulansa konurken televizyoncularla röportaj yapınca deşifre olmasın diye ülkeden ayrılışında da sevimli abd vatandaşını oynuyor.

ülkeye abd'li arkadaşlarıyla geldiğini söylenmesine rağmen ayrılırken yanında kimse yok, kendisini hastane personeli filan uğurluyor.

şu anda, bu saate kadar bulunamayan kırgız saldırgan, abd istihbaratında "safe house" denilen türkiye'deki güvenli cia evlerinden birinde saklanıyor olabilir. ki böyleyse çoktan öldürülmüştür bile...

komplo teorisi buyken, halen gelip "bu amerikalı kapıdan gelip ateş eden kişi mi şimdi? bu olamaz" diyenler var.

lan oğlum adam zaten içerideymiş, kırgız silahlı saldırı yapıp, herkes panik halinde kaçışırken hedefleri arkadaşlarıyla birlikte öldürmüşler. olaydaki rolünün bu olduğu iddia ediliyor. gelmiş bu adam kapıdan gelip milleti tarayan kişi olamaz diyen var.

ya olayı anlayacak kapasiteniz yok, ya ajan gibi manipülasyon yapıyor, insanların aklını karıştırmaya çalışıyorsunuz. ki ekşi'de bu tiplerden bol var.
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2017, 02:19:43 ÖS Gönderen: AskeriForum »

Nivatsi

 • Ülkelerin Askeri Güçleri
 • Site Yöneticisi
 • Üye
 • *****
 • İleti: 67
 • Saygınlık: 251
  • Dünyanın En Güçlü Ordularını Karşılaştırın ve Ülkelerin Stratejik Bilgileri Hakkında Fikir Sahibi Olun.
Ynt: Sosyal medyada yer alan "Reina saldırısı" teorisi
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2017, 01:24:12 ÖÖ »
2017 yılının ilk saatlerinde, 1 Ocak 01.15 sıralarında Reina’ya ön kapısından elinde otomatik tüfekle giren bir (?) kişi içeride yılbaşını kutlamak, eğlenmek için bulunan insanların üzerine ateş açtı. 39 insan ölürken 60’tan fazla insan yaralandı. İçeride yaklaşık 45 dakika kaldığı ve üzerini değiştirdiği belirtilen saldırgan daha sonra çıkıp bir taksiye binerek izini kaybettirdi.

Ardından hem olay hem de katilin veya katillerin kimliği konusunda bir karmaşa başladı. Açıklanan bilgilerle içerideki görgü tanıklarının ifadeleri birbiriyle çelişmeye başladı. Üzerinden 5 gün geçmesine rağmen katilin kimliği halen açıklanmadı. TRT World tarafından olayın ikinci günü açıklanan ismin yanlış nolduğu ortaya çıktı. İlk gün bir kişi denen saldırgan sayısı görgü tanığı ifadelerinde 2 hatta 3 bile oldu.

İşin özü hala Reina saldırısıyla ilgili net bilgilere sahip değiliz. Bir de bunun üstüne işin içine komplo teorileri girmeye başlayınca bu katliamın ABD tarafından, o gece Reina’da bulunan Suudi bir iş adamını öldürmek için planlanmış bir eylem olduğu iddiaları bile dillendirilmeye başlandı.

Kafanızı daha çok karıştırmak istemiyoruz ama hem sosyal medyaya hem de yazılı ve görsel basına düşen ifadeleri, iddiaları, komplo teorilerini bir toparlamak istedik.
1. Saldırının hemen ardından saldırganın tek kişi olduğu, uzun namlulu silahla birkaç kere şarjör değiştirerek eylemi gerçekleştirdiği açıklandı.
2. Saldırganın insan olduğu bile zar zor anlaşılan ilk fotoğrafları sosyal medyada yayıldı, Kırgız, Özbek, vs. olabileceği söylendi.
3. Saldırganın olay yerine Zeytinburnu’ndan taksiyle geldiği ve içeride 45 dakika içinde çıkıp yine taksiyle kaçtığı belirtildi.
4. Ertesi gün ilk olarak İsmail Saymaz’ın kaleminden Reina’da DJ’lik yapan Abdullah Can Saraç’ın ifadesini okuma fırsatı bulduk:
Bize kadar gelmişti. 4 tane şarjör değiştirdi. 4 tane saydım. ‘Allahım bu son olsun’ dedim. Silah sesleri hiçbir şekilde susmadı. Aynı silahtan atışlar yapılıyordu. Başka saldırgan yoktu, tek bir kişiydi. Silah sesleri kesildi. Bir dakika geçti, geçmedi; galiba üzerini değiştirdi. Bu kez hırıltılar, yardım isteyen sesler duyulmaya başlandı. Çok korkmuştuk. 3 defa Arapça şivesiyle ‘Allahuekber’ sesini duydum. Şivesi Arapçaydı, eminim.
5. Abdullah tek saldırgan olduğunu ve saldırganın Arapça şivesiyle Allahuekber dediğini öğrendik, dahası da vardı:
Ben işe gelirken 3 kez polis kontrolünden geçtim. Gelene kadar 10-15 polis saydım. O kadar sıkı güvenlik vardı ki, şu an aklım duruyor, nasıl gelebildi… Akşam ‘Bize bir şey olmaz, yaklaşamaz, her yerde çevirme var, durdurulur’ demiştik. Taksiler bile çevriliyordu. Çevrede o kadar önlem varken, bir saldırı olmaz diyorduk.
6. Baştan beri dillendirilen hep bu oldu, yol üzerinde 12 noktada polis araması vardı, karakol Reina’ya 2 dakika mesafedeydi; o halde saldırgan elinde uzun namlulu silahla nasıl oldu da Reina’ya kadar gelebildi ve içeride 45 dakika kaldı, sonrasında taksiye binip kaçabildi?
7. Daha sonra Fas vatandaşı Sofia Nasslahsen’in bir Fas gazetesine verdiği röportajda saldırgan sayısı hakkında kafalar karıştı:
Sofia Nasslahsen, biri kadın iki saldırgan bulunduğunu ileri sürdü. Nasslahsen, televizyonda duyduklarının aksine iki saldırganın olduğunu belirterek, “Kalaşnikof tutan ve tamamıyla siyah giyinmiş bir kadın vardı” diye konuştu.
8. Saldırının verdiği şokla Sofia Nasslahsen yanılıyor olabilirdi, bu gayet anlaşılabilir bir durumdu, ancak ardından Suudi Arabistan vatandaşı Hassan Khashoggi’nin ifadesi geldi:
hassan-khashoggi
Yılbaşı gecesi Reina’da yaşanan saldırıdan sağ kurtulan Suudi Arabistan vatandaşı Hassan Khashoggi, saldırının bir kadın üç kişi tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti. Khashoggi, saldırı sırasında birinin, “Bu kadın bizi niye öldürmek istiyor” diye bağırdığını ifade etti. Saldırganların iyi eğitimli olduğunun anlaşıldığını belirten Khashoggi, “Rastgele ateş etmediler, masaların arasında dolaşarak, müşterileri hedef alarak vurdular” dedi.
9. DJ Abdullah Can Saraç’ın aksine, Suudi Arabistan vatandaşı Hassan Khashoggi farklı bir noktaya da parmak bastı:
Aksanlarından saldırganların Arap olmadığının anlaşıldığının altını çizen Hassan Khashoggi, “Ateş çok yoğundu. Polisin gelmesi ya da birinin bizi kurtarması için dua ediyorduk” diye konuştu.
10. Yani saldırganın Uygur Türkü olduğu yönündeki iddialar ağırlık kazanmaya başlarken saldırgan sayısı gittikçe artıyordu.
11. IŞİD Reina saldırısını üstlendi.
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Reina saldırısının ‘askerlerinden biri tarafından gerçekleştirildiğini’ açıkladı. IŞİD’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ‘Hıristiyanların koruyucusu’ olarak tanımlandı ve ‘Türkiye’nin askeri operasyonları devam ettikçe saldırıların da süreceği’ ifade edildi.
12. Sonra saldırganın kimliğinin tespit edildiği Konya’da yaşayan ailesinin gözaltına alındığı haberi geldi.
Yılbaşı gecesi Reina’yı kana bulayan ve Uygur Türkü olduğu iddia edilen saldırganın, 2 ay önce ailesiyle birlikte Konya’ya geldiği belirtildi. Kimliği henüz açıklanmayan saldırganın ailesi gözaltına alındı.
13. Saldırganın İstanbul’da dolaşırken çektiği video sosyal medyaya düştü, burada yüzünün en net halini gördük.
14. Hemen ardından TRT World saldırganın pasaport bilgilerini yayınladı.
15. TRT World tarafından Reina’da 39 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı düzenleyen kişi olduğu iddia edilen Lakhe Mashrapov, Kırgızistan’da gözaltına alındı.
16. Ancak enteresan bir şey oldu ve The Moscow Times’ın Turmush haber sitesinden aktardığı habere göre, Mashrapov’un pasaportun sahibi olduğunu kabul ettiği ancak o tarihlerde İstanbul’da olmadığını söylediği bilgisi geldi.
17. Hatta Mashparov Türk polisinin kendisini uçaktan indirip kontrol ettiğini, daha sonra yanlışlık olduğunu belirterek uçağa tekrar bindirdiğini söyledi.
Turmush tarafından yayınlanan pasaport ve belgeler Mashrapov’un açıklamasını doğruladığı gerekçesiyle ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
18. TRT World de Mashrapov’u Twitter’dan saldırgan olarak belirttiği haberin yer aldığı tweeti sildi, yani saldırgan yine ortalarda yoktu, üstelik kimliği de belli değildi.
19. Sonra haliyle komplo teorileri başladı, mesela fotoğrafları yayınlanan kişilerin aynı kişi olmadığı iddiası atıldı ortaya!
20. En son olarak olayı Amerikan istihbaratının, o gece Reina’da bulunan bir Suudi Arabistan vatandaşını öldürmek için planladığı ve bunu perdelemek için de bu katliamı yaptığı teorisi ortaya atıldı.
21. Sonuç olarak saldırgan veya saldırganlar yakalanana kadar bu komplo teorilerinin ardı arkası kesilmeyecek. Bu vahşinin bir an önce yakalanıp olayın açıklığa kavuşturulması tek dileğimiz.

Askeri Forum

Ynt: Sosyal medyada yer alan "Reina saldırısı" teorisi
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2017, 01:24:12 ÖÖ »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27