Gönderen Konu: ABD ordusunun özel birliği Delta Force Timi  (Okunma sayısı 334 defa)

Nivatsi

 • Ülkelerin Askeri Güçleri
 • Site Yöneticisi
 • Üye
 • *****
 • İleti: 67
 • Saygınlık: 251
  • Dünyanın En Güçlü Ordularını Karşılaştırın ve Ülkelerin Stratejik Bilgileri Hakkında Fikir Sahibi Olun.
ABD ordusunun özel birliği Delta Force Timi
« : Ocak 07, 2017, 04:22:14 ÖS »
Çoğu kişi Delta Force'u bilgisayar oyunundan biliyor ama aslında Delta Force Amerika Birleşik Devletleri'ne ait özel bir birliğin adıdır.Delta Force Vietnam savaşının meşhur yeşil bereli albayı Charles Beckwith tarafından 1977 yılında kuruldu. Albayın böyle bir birliğin kurulması için lobi yapmasının nedeni, 1962'de bir yıl süreyle İngiltere özel kuvvetlerinde değişim subayı olarak bulunması ve gördüklerinden çok etkilenmesiydi, 1970 yılı ortalarında artan organize terör eylemleri de, bu kararı vermesini doğruladı.

Delta Force timlerinin  varlığı halen resmen kabul edilmemiş olsada, ABD başkanı George W. Bush'un, gazetecilerin önünde yaptığı basın açıklamasında "Saddam Hüseyin'i yakalayan delta timi, beni ofisimde ziyaret etti ve hediye olarak onun tabancasını verdi, tabancayı ofisimde saklıyorum" şeklindeki sözleri ile ilk ağızdan teyit edilmiş oldu.

Bu timin gerçek adı, 1st Special Forces Operational Detachment Delta'dır. Amerikan ordusundaki resim adı ise özel kuvvetlere bağlı bir tür taktik geliştirme ve araştırma timi olduğu izlenimi verilmeye calışılan "Combat Applications Group" (CAG)'dır. birlik, ozel kuvvetler komutanlığının yer aldığı Fort Bragg'in içinde bir bulunmaktadır. Delta force timine ait çok geniş kapalı eğitim sahaları olduğu bilinmektedir.Peki Delta Force birliğine kimler başvurabilir ?

Bu time ai efsanelerden biri de, sizin ona başvuramayacağınız, onun sizi bulacağı şeklindedir. Bu efsane, eğer güzel hazırlandıysa, en acemi askere bile gönderilen sahte bir delta eğitimi çağrısı emri ile, başarılı eşek şakalarına zemin hazırlamıştır.Tabi işin gerçeği biraz daha farklıdır.Delta timi, tecrübeli askerleri arar. Tipik bir delta timi personelinin kariyerini inceleyecek olursak şöyle bir sonuca varırız :

- Terrcihen hava indirme, dağ piyade gibi daha hareketli birliklerde görev yapmış olacak,
- Ranger okulundan mezun ve Ranger taburunda görev yapmış olacak,
- Özel kuvvetler tarafından seçilmiş (q course), özel kuvvetlere ait timlerden birinde görev yapmış olacak

bu aşamaya kadar gelen ve ordunun en zorlu eğitimlerinden gecmiş bir askerin delta timine başvuru yapması kaçınılmazdır. Tabi delta timine girdikten sonra daha zorlu eğitimler bu adayı beklemektedir.CAG timinde bulunan askerler, uçup kaçan hareketli komando profiline pek uymazlar. Çoğunlukla 30 yaşlarında, yorgun görünümlü, sessiz ve sakin, büyüklük kompleksi içinde olmayan kişilerdir. Tabi tahminen 300'e yakın CAG personelinin CGB eğitimlerinde kullanıkları mermi sayısı geri kalan ABD ordusunun eğitimlerde harcadığında fazla olmasından dolayı bu insanlar, Red Kit'i bile kıskandırabilecek atış kabiliyetine sahip kişilerdir.

Amerikan ordusunun Modified Groom Standarts diye bilinen bir yönetmeliği uyarınca, bu insanlar diğer askerlere benzememeye çalışırlar. Saç ve sakallarını uzatabilirler. Bunun sebebi operasyona gittikleri ülkelerde sivil kıyafetlerle rahat dolaşabilmeleridir.Peki dünyanın en iyileri Delta Force timi midir ?

Bu tip konularda en iyi tim bir şey yoktur. Dünyada bu timlere benzer ve delta timine ilham vermiş olan ingiliz 22 SAS, SBS, ABD deniz kuvvetlerinin SEAL timi, yine ayni delta gibi SEAL timi içinde görev yapan, eski adı ile Seal Team 6, bilinen adıyla da Devgru isimli birimi de benzer yeteneklere sahiptir.

Türk ordusunun böyle bir timi var mıdır ? Diye sorarsanız  eğer;

TSK'ya bağlı Özel Kuvvetler ve SAT, SAS timleri doğrudan operasyon ağırlıklı birimler olsa da gerek Türkiyenin dünyayi karıştirmak gibi bir gizli planı olmamasından, gerek imkanların kısıtlı olmasından -tüm yetenek ve alt yapısı ile birlikte- Delta timi ve ingiliz SAS benzeri bir organizasyona sahip olmadığımızı tahmin etmek zor değildir. Umarız tahminlerimizde yanılıyoruzdur.

TÜRK

 • Başkan
 • Yeni Üye
 • ***
 • İleti: 15
 • Saygınlık: 2
Ynt: ABD ordusunun özel birliği Delta Force Timi
« Yanıtla #1 : Ocak 08, 2017, 12:57:20 ÖS »
Delta Force'nin altından böyle birşeyin çıkıcagını pekde tahmin etmiyordum. Çok duymuştum bir oyun olduğunu fakat böyle bir hususta bulunduğunu bilmiyordum ayrıca bir kaç yerde baktığımda Afganistan savaşı ve Irak savaşı'nda yer almışlar.

Nivatsi

 • Ülkelerin Askeri Güçleri
 • Site Yöneticisi
 • Üye
 • *****
 • İleti: 67
 • Saygınlık: 251
  • Dünyanın En Güçlü Ordularını Karşılaştırın ve Ülkelerin Stratejik Bilgileri Hakkında Fikir Sahibi Olun.
Ynt: ABD ordusunun özel birliği Delta Force Timi
« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2017, 11:30:06 ÖS »
Delta Force çoğunlukla kilit operasyonlarda ve örtülü operasyonlarda kullanılıyor. Muhtemelen ABD dışındaki ülkelerde sansasyonel eylemler içinde CIA bu timi kullanıyordur.

Tapatalk


Askeri Forum

Ynt: ABD ordusunun özel birliği Delta Force Timi
« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2017, 11:30:06 ÖS »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27