Gönderen Konu: Japon Kızıl Ordusu  (Okunma sayısı 649 defa)

PürLeyl

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 6
  • Saygınlık: 0
Japon Kızıl Ordusu
« : Ocak 30, 2017, 04:40:59 ÖÖ »

Japon Kızıl Ordusu (日本赤軍, Nihon Sekigun?, JKO) Fusako Shigenobu adlı bir komünist tarafından Şubat 1971 tarihinde Lübnan'da kurulan silahlı bir örgüttür.

Örgütün kuruluşu Shigenobu'nun Japon Komunist Birliği - Kızıl Ordu Fraksiyonu'ndan kopmasının ardından gerçekleşmiştir.
 Gücünün zirvesine ulaştığında örgütün 40 kadar üyesi olduğu iddia edilmekteydi. O dönemde örgüt dünyadaki en iyi bilinen silahlı sol eğilimli gruplardan biriydi.

JKO'nun Filistinli bir örgüt olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ile kuvvetli bağları olduğu bilinmekteyse de 1972 yılında İsrail'de 26 kişinin öldüğü Lod Havalimanı katliamının iki örgüt tarafından ortaklaşa gerçekleştirildiği iddiası her iki grupça da reddedilmiştir. 1980'lerin başına gelindiğinde JKO'nun artık Japonya'da aktif olamadığını ve finansman, eğitim ve silah tedariki alanlarında tümüyle FHKC'nin gölgesinde kaldığını söylemek mümkündür. Örgüt, ABD'de çeşitli eylemlerde bulunmuştur.

JKO'nun hedefleri arasında Japon hükümetini ve İmparatorluk makamını devirerek tüm dünyayı saracak bir devrimin ilk adımını atmak başta gelmektedir.

Ayrıca Fransız haber ajansı AFP; 11.09.2001'de ABD'deki terör eylemlerini, Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının intikamı olarak JKO'nun üstlendiğini duyurmuştur. JKO bunu reddetmiştir ve bu AFP iddiasının da hiçbir kanıtı yoktur.

Fusako Shigenobu 1945 yılında Tokyo Setagaya’da doğdu. Babası bir öğretmendi ve 2. Dünya Savaşı sırasında Mançurya’da konuşlanan Japon İmparatorluk Ordusu’nda Binbaşı olarak görev yapmıştı. Fusako, Meiji Üniversitesi’nde öğretim görürken aktivizmle ilgilenmeye başladı. Japonya’da sol ideoloji o zamana dek (dünyanın geri kalanı ile birlikte) üniversite kampüslerinde yaygın idi. Öğretim harçlarına yapılan zamları protesto eden Fusako, hızla yeni sol hareketin saflarında yükseldi ve onların üst düzey liderlerinden biri haline geldi. Daha sonra Fusako Shigenobu dünyanın en korkulan kadın militanlarından biri olarak yargılandı.

Örgütün sorumluluğunda çok sayıda şiddet eylemi gerçekleştirildi. 1972 yılında üç üye Tel Aviv’deki Lod Havaalanı’na (şimdiki adı Ben Gurion Havaalanı) yürüyerek girmiş, silahların ve el bombalarının kullanıldığı eylemde 26 kişi ölmüş ve 80 kişi ise yaralanmıştır. Eylemi gerçekleştirenlerden ikisi olay yerinde öldürülmüş, diğer eylemci Kozo Okamoto ise sağ olarak ele geçirilip tutsak edilmiştir.

1973 yılında örgüt Tokyo’dan Paris’e gitmekte olan JAL uçağını kaçırmış ve Kozo’nun serbest bırakılmasını talep etmiştir. Örgütün bu talebi reddedilince uçak Libya, Bingazi’ye indirilmiş, mürettebat ve yolcular serbest bırakıldıktan sonra uçak patlatılmıştır. JRA, 70’li ve 80’li yıllar boyunca sayısız rehin alma eylemlerinde yer almıştır. Lod eyleminden sonra ise dünyanın en iyi bilinen sol örgütlerinden biri haline gelmiştir.

Shigenobu, 2000 Yılı Kasım ayında Osaka’da tutuklanmıştır. Üzerinde sahte pasaport ve 9.000 $ nakit para bulunmuştur. Japon halkı, kelepçeli elleriyle zafer işareti yapan ve “savaşmaya devam edeceğim”  diyerek gazetecilere bağıran orta yaşlı bir kadını görünce şok olmuştur. Shigenobu, 2006 yılında, sahte pasaport kullanmaktan, JRA üyelerinin sahte pasaport elde etmesine yardım etmekten, planlama yoluyla adam öldürmeye teşebbüs etmekten ve 1974 yılında Lahey’deki Fransız büyük elçiliğindekilerin rehin alınmasına komuta etmekten 20 yıl hapse mahkûm edilmiştir. Onun duruşmasında, 1969 yılında TWA Flight 840 uçağını kaçıran Filistin Ulusal Konseyi (FUK)[5] aktif üyesi Leyla Halid savunma yapmıştır.

2001 Yılında İkiz Kuleler’e yapılan saldırının ardından, El Cezire ve AFP kendilerine gelen isimsiz ihbarlarda saldırının JRA tarafından yapıldığını iddia etmişler, El-Kaide ve Usame Bin Ladin’in saldırıyı üstlenmesinden sonra bu iddialar geri alınmıştır.

Örgüt üyelerinin çoğu tutuklanmış ve hapsedilmiştir. Jakarta’daki Amerikan Büyükelçiliği’ne düzenlenen havan toplu baskında yer aldığı için Mississippi’de tutuklanan Tsutomu Shirosaki, 2015 yılında Japonya’ya iade edilmiştir. O, Tokyo’dan Paris’e giden JAL uçağını JRA’nın kaçırmasından sonra 1977 yılında serbest kalan tutsaklardan biri idi.

Japon Kızıl Ordusu,  film ve kitaplarda tasvir edilmiştir. 2010 yılında Fusako ve kızı Mei “Devrimin Çocukları” adlı belgesel bir filmde rol almıştır. Filmde, Shigenobu ve Alman devrimci Ulrike Meinhof’un hayat hikayeleri Fusako’nun kızı Mei Shigenobu ve ismi açıklanmayan bir Lübnan özgürlük savaşçısının gözünden anlatılıyor. Lübnan özgürlük savaşçısı halen haber ajansları için çalışan bir Japon vatandaşıdır. Fusako 2001 yılında çıkardığı “Bir Elma Ağacının Altında Verilen Doğum Kararı” adlı kitabında Lübnan’da çocuk yetiştirmek hakkındaki deneyimlerini yazmıştır.

Bugün, örgütün Lübnan’da kendi tabanını kaybettiği ve dünyanın değişen politik ortamına artık karşılık verilemeyeceği ifade edilerek JRA dağıtılmıştır. Halefleri “Rentai Hareketi” olarak bilinir.


wikipedia
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2017, 04:44:02 ÖÖ Gönderen: PürLeyl »

Askeri Forum

Japon Kızıl Ordusu
« : Ocak 30, 2017, 04:40:59 ÖÖ »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29