Gönderen Konu: Çapraz ateş nedir ? Nerelerde ve nasıl kullanılır ?  (Okunma sayısı 1471 defa)

Nivatsi

  • Ülkelerin Askeri Güçleri
  • Site Yöneticisi
  • Üye
  • ***
  • İleti: 83
  • Saygınlık: 251
    • Dünyanın En Güçlü Ordularını Karşılaştırın ve Ülkelerin Stratejik Bilgileri Hakkında Fikir Sahibi Olun.
Çapraz ateş nedir ? Nerelerde ve nasıl kullanılır ?
« : Ocak 06, 2017, 08:44:02 ÖS »


Çapraz ateş aslında hepimizin bildiğinden daha farklı bir amaç için kullanılmaktadır. Çapraz ateş denildiğinde hepinizin aklına filmlerde gördüğümüz suikast sahneleri gelir. Karşılıklı iki farklı konumdan ateş açarak öldürülmek istenilen hedef kişiye kaçma veya kurtulma saklanma şansı verilmeden işi bitirilir. Ama çapraz ateş aslında filmlerdeki sahnelerden çok farklı bir amaç için geliştirilmiş bir askeri saldırı taktiğidir. Savaş esnasında kullanılan çapraz ateş taktiği suikast yapmak için değil, cephede süngü hücumuna kalkan düşmanı engellemek için geliştirilmiştir.

Peki süngü hücumu nedir ? Süngü hücumu, birinci dünya savaşında daha önceki savaşlarda bir bölgeyi ele geçirmek için ordular tarafından sıkça kullanılan bir taktikti. O dönemlerde piyadelerin kullandıkları tüfekler otomatik olmadığından dolayı bir kez ateş ettikten sonra tekrar dolum yapmak uzun zaman alıyordu. Makineli tüfekler ise savaş esnasında elle taşınamayacak kadar ağır olduğundan tüm piyadeleri aynı anda süngülerle hücuma kaldırmak daha mantıklıydı. Süngü hücumunun etkili olabilmesi için ise tüm piyadeler aynı anda hedefe varıp aynı anda süngülerini düşmanın bedenine saplamaları gerekmekteydi. Bu hücum tarzının başarılı olabilmesi için piyadelerin yan yana (tek sıra halinde) safa girerek saldırmaları gerekiyordu. Süngü hücum tarzı her savaşta işe yaramıştır, ta ki çapraz ateş taktiği bulunana kadar.Çapraz ateş ilk olarak 1. Dünya Savaşı'nda Alman ordusu tarafından geliştirilerek Somme muharebesinde kullanılmıştır. Somme muharebesinde cepheden sürekli saldıran İngiliz ordusu çok ağır kayıplar vermiş ve bir gün içnde 59.000 ingiliz askeri hayatını kaybetmiştir. Tabi bu kadar kayıp olmasının ardından ingiliz komutanların ihtiyatsızlığı kadar ilk kez kullanılan çapraz ateşin taktiğinin de çok büyük bir etkisi olmuştur. Almanlar, dalga dalga üzerlerine hücum eden ingiliz askerlerini çapraz ateşe alarak adeta biçerdöver gibi biçmiş, ingiliz ordusu o kadar kalabalık saldırmalarına rağmen bir ingiliz askeri bile savunma hattının arkasına geçememiştir. (tabi savaşın ilerleyen günlerinde almanlar yenildiler ama bunun şu anki konumuzla bir ilgisi yok).

Peki çapraz ateş nedir ? Neden bu kadar etkili bir tattikdir ?

Şimdi bir makineli tüfeğin başında olduğunuzu ve cephede olduğunuzu düşünün. Karşınızda bir takım asker, tek bir saf halinde yan yana dizili olarak ellerinde süngüleriyle üzerinize doğru koşuyor. Elinizdeki makineli tüfekle düşmana seri ateş ettiğinizde birçok merminiz askerlerin arasındaki boşluklardan geçip boşa gidecektir. Bu şekilde savunma yaparsanız siz hepsini öldürene kadar birileri savunma hattını aşıp sizi öldürebilir. Hatta bu süre içerisinde fişek şeridiniz de bitebilir ve siz yeni şeridi makineli tüfeğe yerleştirene muhtemelen ölmüş olursunuz.Yukarıdaki resimde mavi üniformalı askerlerin size saldırdığının düşünün ve aralarındaki boşluklara dikkat edin. Ayrıca dikkat ederseniz saldıran askerlerin çok geniş bir alanda dağınık olarak üzerinize gelmekte olduğunu da görebilirsiniz. Bu noktadan ateş ettiğinizde askerlerin hepsini öldürmeniz oldukça güçtür, çok mermi harcatır ve geometrik olarak oldukça geniş bir açıyla tarama yapmalısınız ki, bunun için tüfeğinizin namlusunu bir uçtan diğer uca doğru durmadan ateş ederek çevirmeniz gerekir. Bu da epey bi zaman alır.(o zamana kadar da siz ölürsünüz).

Oysa siz kullandığınız makineli tüfeği askerlerin tam karşısına değil de yan tarafına yerleştirerek ve yandan ateş ettiğinizi düşünün. askerler tek bir saf halinde yan yana dizili olarak üzerinize geldiği için, yan taraftan ateş açtığınızda sıktığınız her mermi mutlaka birine isabet edecek. Böylece çok daha az mermiyle daha fazla askeri etkisiz hale getirebileceksiniz.Yukarıdaki resime baktığınızda resmin sağ tarafında hücuma kalkan sıralı askerlerin arasında mermi israfına yol açacak bir boşluğun olmadığını göreceksiniz. Böyle bir noktadan düşmana ateş ettiğinizde çok daha kolay bir şekilde hepsini etkisiz hale getirebilirsiniz ve mermi israfınız çok az olur ve ayrıca geometrik olarak oldukça dar bir açıyı taramanız yeterli olur, yani tüfeğin namlusunu durmadan sağa-sola çevirmenize gerek kalmaz ve sadece tetiği çekmeniz yeterli olacaktır.

İşte sürekli bir şekilde üzerinize gelen düşman hücumunu engellemek için onlara önden değil, yandan ateş edilmesi gerektiğini zamanında Alman ordusu keşfetmiş. Anlattığımız bu sistemde bir makineli tüfek bir kanada, diğeri de karşı kanada konuşlandırılır. Düşman askerleri yerleştirilen tüfeklerin hizasına gelinceye kadar beklenir ve aynı anda seri ateş açılır. Makineli tüfeklerin birbirini vurmaması için de tam yana değil, hafifçe öne doğru açılı olarak (hafif çaprazdan) ateş edilir. işte gerçek çapraz ateş budur.

Askeri Forum

Çapraz ateş nedir ? Nerelerde ve nasıl kullanılır ?
« : Ocak 06, 2017, 08:44:02 ÖS »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29