Gönderen Konu: Fırat Kalkanı Operasyonu  (Okunma sayısı 1939 defa)

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Fırat Kalkanı Operasyonu
« : Ocak 03, 2017, 10:00:08 ÖÖ »
TSK'dan DAEŞ'e yönelik hava operasyonu açıklaması geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) yapılan açıklamaya göre, Suriye’nin kuzeyinde devam eden Fırat Kalkanı Harekatı’nın 133’üncü gününde devam eden gelişmeler kapsamında, Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile El Bab’ın ele geçirilmesine yönelik planlı harekatın icrasına devam edildi.

Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 150 DAEŞ terör örgütü hedefi, ateş destek vasıtaları ile (Fırtına, ÇNRA, Havan, Tank) yapılan atışlar sonucunda baskı altına alındı, birçok hedef kullanılamaz hale getirildi.

HAVA TAARUZU
Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar tarafından, Bab ve Bzagah’da bulunan DAEŞ terör örgütü hedeflerine yönelik düzenlenen hava harekatı sonucunda; barınma yeri ve cephanelik olarak kullanılan toplam dört hedef imha edildi. Rusya Federasyonu hava unsurları tarafından El Bab 8 kilometre güneybatısında yer alan Dayr Kak bölgesinde bulunan DAEŞ unsurları, hava taarruzu ile etkisiz hale getirildi.

Gün içerisinde yaşanan çatışmalar ve topçu atışları sonucu toplam 18 DAEŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi, çoğu ağır olmak üzere 37 terörist yaralandı. DAEŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından, 25 el yapımı patlayıcı (EYP) imha edildi, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 2604 EYP ve 43 mayın kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2017, 02:10:53 ÖÖ Gönderen: AskeriForum »

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #1 : Ocak 03, 2017, 12:08:01 ÖS »
Milli Savunma Bakanlığınca, Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik devam eden "Fırat Kalkanı Harekatında Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin ihtiyaçlarının yeteri kadar karşılanmadığı" iddiaları yalanlandı.

"Harekata katılan askerlerin beslenme sıkıntısı olduğu" iddialarını yalanlayan yetkililer, sınır ötesindeki personelin kumanyalarının çeşitlendirildiğini söyledi. Personelin su problemi çekmemesi için normal şartlarda günlük 3 litre olan istihkakın 9 litreye çıkarıldığını vurgulayan yetkililer, su ikmali açısından herhangi bir problem bulunmadığını, bugüne kadar 1 milyon 269 bin 645 şişe 1,5 litrelik suyun dağıtıldığını kaydetti. Yetkililer bunun da 69 tır dolusu 1,5 litrelik pet su anlamına geldiğini bildirdi.

Enerji içecekleri de kumanyaya girdi
Harekat kapsamında normal şartlarda verilen kumanya mönüsünde de iyileştirmelerin yapıldığını dile getiren yetkililer, salam, sosis, sucuk gibi et ürünlerinin yanı sıra yumurtanın, mevsime uygun yaş sebze-meyvenin, çay, kahve gibi sıcak içeceğin, süt ve hazır çorbanın da ek olarak personele verildiğini bildirdi. Yetkililer, bunların yanı sıra enerji içeceklerinin de kumanyaya ilave edildiğini, 47 bin 300 enerji içeceğinin dağıtıldığını, mevcut kumanyadaki yiyecek oranlarının artırıldığına dikkati çekti.

Milli Savunma Bakanlığının özellikle ikmal ve tedarik konularında yeni yaklaşımlarla, ortaya çıkan ani sorunlara yönelik esnek çözüm yöntemleri geliştirdiğini aktaran yetkililer, "harekata katılan askerlerin kılık-kıyafet konusunda de eksiklerinin bulunduğu" iddialarının da gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Çamaşırlar için özel yıkama konteyneri
Kar başlıklarından yeni tip soğuk iklim kamuflaj üniformalarına, parkalardan polar iç çamaşırlarına kadar birçok malzemenin askerlerin kullanımına sunulduğunu dile getiren yetkililer, malzeme listesinde bulunmamasına rağmen ihtiyaç olabileceği düşünülen suni deri kürklü gocuk, yağmurluk, çizme, lastik muflonlu botun askerlere dağıtıldığını aktardı.

Yetkililer, belirlenen bölgelerde ise çamaşır yıkama konteyneri kurularak malzemelerin temizlenmesinin sağlandığı bilgisini ekledi.

Sınır ötesinde kurulan çadırlar
"Harekata katılan personelin kışlık çadırlar ve portatif ısıtıcıların verilmediği"ne yönelik söylemlerin de gerçek dışı olduğunu aktaran yetkililer, harekatın başladığı günden itibaren konteynerlerin tedarik edilmeye başlandığını, bunun yanı sıra kullanımı daha konforlu ve pratik olan AFAD'ın çadırları ile soğuk iklim çadırlarının üs bölgelerinde kurulduğunu vurguladı. Yetkililer, sınır ötesinde 104 barınma çadırı, 12 yaşam konteyneri, 10 tuvalet konteyneri, 8 banyo konteyneri, 1 çamaşır konteyneri konuşlandırıldığı bilgisini paylaştı.

Ayrıca, barınma bölgelerinde kullanılmak üzere ihtiyaç olarak bildirilen bin 566 karyola, bin 51 yatak, 2 bin 661 yastık, 2 bin 636 yorgan, 7 bin 240 nevresim takımının da dağıtımının sağlanarak personelin arazide kış şartlarına uygun kalmasının sağlandığı belirtildi.

Operasyondaki askerlerin ısınması
Operasyonel sahada görev yapan birliklerin daha iyi şartlarda kalabilmelerine yönelik portatif yatak tedarikine de başlanıldığını dile getiren yetkililer, ısınma ihtiyacının karşılanmasına yönelik 12 ahtapot tipi ısıtıcı ile 300 gaz sobasının alındığını, 20 mazotlu ısıtıcının tedarik edildiğini, 27 bin vücut ısıtıcısının da birliklere dağıtıldığını, yeni görevlendirilen birlikler için de yeni alımların sürdüğünü belirtti.

Yetkililer, konteynerlerin ısıtılması için AFAD'tan bin yağlı radyatörün tahsis edildiğini, bunlardan 780'inin teslim alınarak sınır içindeki ve ötesindeki birliklere dağıtıldığını, ısınmada kullanılan elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi, sınır ötesinde ana üs bölgeleri ve ileri üs bölgelerinin elektrik/aydınlatma ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik jeneratör alınması için Bakanlık tarafından Gaziantep Valiliğine 4,4 milyon lira ödenek aktarıldığını açıkladı.

Sınır ötesine seyyar banyo üniteleri
Harekata katılan askerlerin banyo ihtiyacının karşılanmasına yönelik de çalışmaların yapıldığını anlatan yetkililer, bununla ilgili olarak ilk etapta Keklice Ana Üs Bölgesi, Dabık Ana Üs Bölgesi ve Karadağ Ana Üs Bölgesine seyyar sahra banyo ünitelerinin kurulduğunu bildirdi. Ardından bazı üs bölgelerinin banyo konteynerleri ve sahra banyo üniteleri tesis edildiğini dile getiren yetkililer, operasyonel sahada uzun süre kalan personele yönelik ilave tedbir olarak 90 kamp duşunun dağıtıldığını kaydetti.

Yasal düzenleme
Türk Silahlı Kuvvetlerinin mal, hizmet ve yapım işlerine ait tüm acil ihtiyaçların en kısa sürede karşılanmasına yönelik yasal düzenlemelerin de yapıldığını anımsatan yetkililer, bunun sınır ötesi harekatı da kapsadığını dile getirdi.

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2017, 10:10:01 ÖÖ »
Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında TSK, El Bab'da DEAŞ hedeflerini bombalamaya hız kesmeden devam ediyor.

104 HEDEF BOMBALANDI
Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda dün 104 DAEŞ terör örgütü hedefi, yapılan atışlar sonucu kullanılamaz hale getirildi.

6 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
Gün içinde çatışmalar ve topçu atışları sonucu 6 terörist etkisiz hale getirildi.

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2017, 06:00:47 ÖS »
Fırat Kalkanı'ndan acı haber: 1 şehit, 4 yaralı

Suriye'de sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'nın 134'üncü gününde El Bab'a ilerlemeye çalışan Özgür Suriye Ordusu güçlerine destek veren Türk askerlerinin bulunduğu bölgeye terör örgütü DAEŞ unsurları saldırdı. Saldırıda 1 Türk askeri şehit olurken, 4 asker de yaralandı. Yaralı askerler ambulans ve helikopterler ile Kilis ve Gaziantep'teki hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı.

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı da saldırıda yaralanan askerlerin bulunduğu Gaziantep'teki hastanelere giderek sağlık durumlarına ilişkin bilgi aldı. Saldırıda şehit olan askerin cenazesi ise askeri helikopter ile Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #4 : Ocak 04, 2017, 10:57:09 ÖS »
Genelkurmay Başkanlığı: "04 Ocak 2017 tarihinde 11.23-11.54 saatleri arasında, Bzaghah, Kabr Al Mukri, Suflaniyah ve Zammar bölgelerine Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları ile Hava Harekatı düzenlenmiş; terör örgütü DEAŞ mensuplarının barınma yeri, savunma ve silah mevzii olarak kullandığı tespit edilen 12 hedef ateş altına alınarak imha edilmiştir. Yapılan ilk değerlendirmeler sonucunda en az 14 DEAŞ terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği gözlenmiştir. Görevlerini başarıyla icra eden savaş uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Saat 15:00 sularında unsurlarımızın bulunduğu bölgeye atılan bir havan mermisinin infilakı sonucunda 1 kahraman silah arkadaşımız şehit, 3 kahraman silah arkadaşımız ise hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına sabır, TSK mensuplarına ve yüce Türk milletine başsağlığı; yararlı silah arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz."
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2017, 11:01:08 ÖS Gönderen: AskeriForum »

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2017, 09:21:25 ÖÖ »
Genelkurmay Başkanlığı tarafından harekatın son durumuna ilişkin yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

"Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile El Bab’ın ele geçirilmesine yönelik planlı harekatın icrasına devam edilmiştir. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 74 DEAŞ terör örgütü hedefi ateş destek vasıtaları ile ateş altına alınarak DEAŞ terör örgütü mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevziileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları ateş altına alınmış, biri sözde DEAŞ emiri olmak üzere 20 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Bab, Bzagah, Tadif, Kabr Al Mukri, Suflaniyah ve Zammar’da bulunan 28 DEAŞ terör örgütü hedefine yönelik düzenlenen hava harekatı sonucunda barınma yerleri, savunma mevziileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları imha edilmiş, 18 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda toplam 38 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiştir. DEAŞ’tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 48 el yapımı patlayıcı edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 2741 el yapımı patlayıcı ve 43 mayın kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri , gerek icra edilen hava harekatları, gerek ateş destek vasıtalarımız ile açılan ateşlerde ve gerekse DEAŞ teröristleriyle girilen çatışmalar esnasında bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #6 : Ocak 06, 2017, 03:17:39 ÖS »
Türk Silahlı Kuvvetlerince Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye'nin kuzeyindeki El Bab ve Bzagah bölgelerine düzenlenen hava harekatında, terör örgütü DAEŞ'e ait 21 hedef imha edildi, gün içindeki çatışmalarda 32 terörist etkisiz hale getirildi.

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2017, 08:16:44 ÖS »
Fırat Kalkanı Harekatı’nda 137’inci gün: 3 emirin de bulunduğu 37 DEAŞ'lı öldürüldü!
Türk Silahlı Kuvveleri’nden (TSK) yapılan açıklamaya göre; Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Bab’ın ele geçirilmesine yönelik planlı harekatın icrasına devam edildi. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen DEAŞ hedeflerine atış yapılarak DEAŞ mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirildi.
Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar tarafından, El Bab bölgesinde tespit edilen 35 DEAŞ hedefine hava harekatı düzenlendi, harekat sonucunda 18 silah mevzii haline getirilmiş bina, 5 kontrol noktası, 3 silahlı araç, 2 karargah binası ve 7 barınma amaçlı kullanılan bina imha edildi. İçlerinde üst düzey 3 emirin de bulunduğu 37 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirildi.

Yapılan açıklamada, “DEAŞ ile yapılan çatışmalar esnasında kahraman bir silah arkadaşımız (1 Asb.) şehit olmuştur. Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabır ve metanet, TSK mensuplarımıza ve Yüce Milletimize başsağlığı dileriz. Mekanı Cennet olsun. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir” denildi.

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #8 : Ocak 08, 2017, 10:15:24 ÖÖ »
TSK: '24 saat içerisinde 69 DEAŞ mensubu öldürüldü'

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2017, 11:30:39 ÖÖ »
Genelkurmay Başkanlığı'ndan, Suriye'deki Fırat Kalkanı operasyonunda sivillerin hayatını kaybettiği haberlerine ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada "Fırat Kalkanı Harekatı sırasında sivillerin zarar gördüğüne ilişkin iddiaların gerçekleri yansıtmadığı ve maksatlı olduğu aşikardır" ifadesi kullanıldı.

TÜRK

 • Moderatör
 • Yeni Üye
 • ***
 • İleti: 18
 • Saygınlık: 3
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #10 : Ocak 08, 2017, 12:20:29 ÖS »
Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından Bab, Bzagah, Suflaniyah ve Kabr Al Mukri bölgelerine düzenlenen hava harekatı sonucunda dün açıklanan 18 silah mevzii haline getirilmiş bina, 5 kontrol noktası, 3 silahlı araç, 2 karargah binası, 7 barınma amaçlı kullanılan binaya ek olarak, 2 top ve 1 tankın imha edildiği bildirildi. Harekatın 138. gününde yaşanan gelişmelere ilişkin yapılan açıklamada, DEAŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 23 EYP’nin imha edildiği ve harekatın başından bu güne kadar çoğu tuzaklanmış 2 bin 817 EYP ve 43 mayının kontrollü olarak etkisiz hale getirildiği belirtildi.

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #11 : Ocak 09, 2017, 09:19:51 ÖÖ »
TSK'dan yapılan son dakika açıklamasına göre havadan ve karadan devam eden operasyonlarda Suriye'de DEAŞ'lı 48 terörist öldürüldü.

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #12 : Ocak 10, 2017, 09:24:45 ÖÖ »
Suriye'de yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda, terör örgütü DEAŞ'a ait 367 hedef karadan ve havadan ateş altına alınarak imha edildi, 19 terörist etkisiz hale getirildi.

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #13 : Ocak 10, 2017, 01:16:37 ÖS »
Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında düzenlenen operasyonda DEAŞ tarafından kaçırılan Kıvanç Kaşıkçı ve Muhammed Duran Keskin şehit oldu.

AskeriForum

 • Site Yöneticisi
 • Üst Üye
 • *****
 • İleti: 178
 • Saygınlık: 255
  • Askeri Forum
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #14 : Ocak 15, 2017, 03:35:54 ÖS »
Fırat Kalkanı Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar; 1518'i ölü, 250'si yaralı ve 7'si sağ olarak yakalanan toplam DEAŞ mensubu 1775 terörist; 295'i ölü, 4'ü yaralı ve 11'i teslim olmak üzere toplam PKK/PYD mensubu 310 terörist etkisiz hale getirildiği son dakika haberleri arasında yer alıyor.

Askeri Forum

Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #14 : Ocak 15, 2017, 03:35:54 ÖS »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28